Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

 

Wytwarzanie ciepła wewnątrz budynku

Obecnie dostępne technologie systemów grzewczych wymagają spalania paliwa lub energii elektrycznej. Dla uproszczenia wszelkie paliwa grzewcze nazywane są nośnikami energii. W piecach spalamy węgiel, drzewo, pellet, trociny a nawet prąd. Oczywiście istnieją też systemy pozyskujące energię cieplną z różnicy temperatur, ich nazwa to pompa powietrzna lub też pompa ciepła (z gruntu). Istnieją też nowsze rozwiązania takie jak rekuperatory zużytego powietrza a nawet maty grzewcze oraz systemy podgrzewania powietrza wewnątrz budynku przy pomocy podczerwieni. Wszystkie te systemy mają za zadanie wyprodukować ciepło. Czy w takim razie otwieranie okna nie jest zwykłym marnotrawieniem zużytego nośnika energii ?

 

To dość brutalne podejście do tematu. W poprzednich artykułach omawialiśmy zalety nowszych technologii stosowanych do produkcji okien energooszczędnych, których zadaniem jest niwelowaniem utraty wyprodukowanego ciepła. Jak więc to ma się do tematu otwierania okien w celu wentylacji pomieszczeń czyli popularnego wpuszczania niby świeżego powietrza do wnętrza budynku.

 

Podchodząc do tematu po najprostszej linii oporu, za pomocą urządzeń grzewczych czyli pieców, mat grzewczych, pomp ciepła staramy się wyprodukować lub odzyskać energię cieplną i dostarczyć ją do pomieszczeń przy pomocy ogrzewania podłogowego lub grzejników. Jednak podgrzane powietrze podczas użytkowania pomieszczenia przez ludzi miesza się z dwutlenkiem węgla wydychanym i w krótkim lub dłuższym czasie powietrze staje się ciężkie, takie którym ciężko się oddycha. W tym momencie ktoś podchodzi do okna energooszczędnego w celu otwarcia i wpuszczenia świeżego powietrza. W ten prosty sposób zwiększamy zapotrzebowanie na nośniki energii gdyż otwierając okna, powodujemy utratę nagromadzonego ciepła w pomieszczeniach a tym samym zmuszamy piec lub inne urządzenie grzewcze do spalania nośnika energii w celu podgrzania pomieszczenia do zadanej temperatury. Jaki więc jest sens kupowania droższego okna energooszczędnego skoro sami dopuszczamy do utraty nagromadzonego ciepła. W przypadku domów mieszkalnych, taka czynność jest wykonywana kilka razy dziennie co znacząco wpływa na podwyższenie kosztów utrzymania budynku.

 

Wentylacja mechaniczna wraz z rekuperacją zużytego powietrza ?

Idąc tropem dedukcji, którą zapoczątkowaliśmy w artykule powyżej, warto pomyśleć o wentylacji mechanicznej, dzięki której nie będziemy musieli otwierać okien w celu wietrzenia. Przy okazji zakładania mechanizmów wentylacji mechanicznej możemy skusić się do instalacji tak zwanego rekuperatora zużytego powietrza. W ten sposób podczas stałego odprowadzania zużytego powietrza odzyskamy ciepło w nim nagromadzone. To znacząca oszczędność nośników energii, gdyż owszem nie odzyskamy 100 procent ciepła ale na pewno więcej zaoszczędzimy niż podczas otwierania okien w celu wietrzenia. Koszty rekuperacji oraz zamontowania wentylacji mechanicznej z pewnością zostaną zwrócone wraz z mniejszą ilością zużytych nośników energii użytych do produkcji ciepła. Teraz gdy praktycznie na wszystko jest już wyznaczony podatek, należy szukać oszczędności tam gdzie tylko można. Często inwestycja w drogie urządzenia nowszej generacji dają spore oszczędności na paliwach używanych do wytwarzania ciepła.

wróć