Inflacja powoduje wzrost ceny

 

Inflacja szaleje w obliczu pandemii

Przez kilka miesięcy tak Polscy przedsiębiorcy jak i zagraniczni byli obłożeni nakazem wstrzymania działalności aby powstrzymać szerzenie się pandemii Koronawirusa. W tym czasie oszczędności wielu z nas zostały skonsumowane w celu przeżycia tego trudnego okresu. Przez brak dochodów i konieczność ponoszenia wydatków wiele portfeli stało się bardziej chudych. A to wywołało głód na gotówkę. Po częściowym otwarciu gospodarki, firmy które mogły powrócić do gry o klientów, postanowiły odbić sobie poniesione koszty. W perspektywie mamy jeszcze drugą i możliwe kolejne fale pandemii COViD-19, które mogą ponownie ograniczyć gospodarkę.

 

Zmiana zasad gry z uwagi na zagrożenie jakie nam towarzyszy powoduje większa presję na wzrost cen. Nikt nie wie co nas czeka w najbliższej przyszłości dlatego warto szukać zabezpieczeń już dziś. Jednym z takich zabezpieczeń jest wymuszanie większej opłaty za świadczone usługi. Dlatego jeśli planujesz inwestycję w okna, warto już dziś pomyśleć o pomiarach w budynku oraz zamówieniu odpowiedniej stolarki okiennej. Jeśli ograniczenia zostaną ponownie przywrócone, wzrost cen będzie jeszcze wyższy a tym samym nasze oszczędności stracą swoją siłę nabywczą.

 

Wybierając okna montowane na lata warto pomyśleć o inflacji w kontekście stale rosnących cen nośników energii. Każdy budynek mieszkalny musi być ogrzewany, jako nośniki energii mamy do wyboru drewno, węgiel, gaz oraz prąd. Każdy z tych nośników, co roku drożeje. A jest to związane z inflacją oraz utratą siły nabywczej przez pieniądze. Dlatego warto wydać na stolarkę okienną więcej pieniędzy i zakupić energooszczędne okna aby w przyszłości płacić mniej za nośniki energii. Próbując obecnie zaoszczędzić, możemy wystawić się na wyższe i stale drożejące koszty w przyszłości. Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć ile będą kosztować drewno, węgiel, gaz czy prąd za kilka miesięcy a co dopiero myśleć o tym w kontekście kilku lat. Stolarkę okienną, która jest najsłabszym ogniwem w kwestii utraty ciepła z mieszkania czy domu wymieniamy bardzo rzadko. Zazwyczaj decydujemy się na ten krok z uwagi właśnie na zbyt duże koszty ogrzewania. Doskonale wszyscy pamiętamy bum na wymianę starych drewnianych okien na nowoczesne plastikowe z uwagi na przepuszczalność ciepła. Po wymianie starych drewnianych okien na nowe plastikowe, praktycznie każdy zauważył niższe rachunki za ogrzewanie swojego budynku. Szalejąca inflacja powinna wszystkim uświadomić że ceny stale rosną, czasem wolniej a czasem szybciej. Dlatego warto pomyśleć już teraz o energooszczędności aby później nie mieć poważnego zmartwienia.

wróć