Okna energooszczędne a zużycie nośników energii

 

Różne konstrukcje okien a zużycie energii cieplnej

Dawniej było całkiem inaczje. Pierwsze wypełnienia okien miały całkiem inne zadania niż dzisiaj montowane szyby. Były to zazwyczaj materiały pozwalające przedostać się promieniom słonecznym do wnętrza pomieszczenia. W dawnych czasach ludzie nie mieli takiego pojęcia o przenikaniu ciepła i zimna przez różne materiały. Dzisiejszy pogląd na okna jest całkiem inny wybieramy całkiem inne podejście do szyb oraz materiałów z których jest zbudowana stolarka okienna. Zmiana podejścia do tego elementu konstrukcyjnego jest spowodowana stale drożejącymi cenami na nośniki energii z których wytwarza się ciepło w domu czy też mieszkaniu. Dziś w kwestii materiałów z których wykonuje się okna, mamy kilka rodzajów do wyboru. W zależności czy wybierzemy drewno, plastik czy też aluminium z plastikiem uzyskamy całkiem inne parametry przepuszczalności. Drewno i połączenie aluminium z plastikiem mają lepszy wygląd ale jeśli zależy nam na energooszczędności to musimy patrzeć w kierunku plastiku. Jedną z najważniejszych kwestii jest konstrukcja stolarki okiennej. Z drewna oraz aluminium połączonego z plastikiem nie osiągniemy odpowiedniej odporności na przemarzanie. Za to sam plastik ma mniejsze walory estetyczne za to można użyć form dzięki którym uzyskamy odpowiednią ilość komór powietrznych co jest bardzo istotne.

 

Warunki pogodowe w naszym kraju przez skutki globalnego ocieplenia zmieniają się i trudno jest przewidzieć co nas czeka za kilka lat. Dlatego warto już teraz pomyśleć o odpowiedniej ilości komór w ramie okiennej oraz w szybie zespolonej aby w przyszłości oszczędzać na nośnikach energii, które zużywamy do ogrzewania naszych pomieszczeń. Warunki pogodowe w Polsce są trudne do przewidzenia dlatego też nie da się jednoznacznie wyłonić odpowiedniej konstrukcji okien z konkretną ilością komór na przyszłe lata. Obecnie mamy ciepłe zimy i zimne wiosny ale jak wiadomo to wszystko może się odwrócić. Nasi rodzice również pamiętają takie anomalie w pogodzie po których przyszły bardzo zimne zimy z dużą ilością śniegu. A jak wiadomo im bardziej zimno na dworze tym więcej nośników energii należy zużyć do ogrzania budynku.

 

Jedno jest pewne im bardziej złożona rama okienna oraz szyba zespolona tym więcej uzyskujemy komór powietrznych. Każda komora powietrzna w konstrukcji okna to dodatkowa bariera dla zimna którą musi przeniknąć aby mieć wpływ na wyziębianie pomieszczeń. To oznacza że kupno okien energooszczędnych ma wyraźny wpływ na zużycie energii cieplnej zgromadzonej w pomieszczeniach. A za tym idzie oszczędność na nośnikach energii. Owszem, okna energooszczędne są droższe ale ta wysoka cena zwróci się nam z nawiązką. Stolarkę okienną wymienia się raz na 20 a nawet 30 lat. W tym czasie zaoszczędzimy na nośnikach energii takich jak drewno, węgiel czy też prąd. Jeśli wybierzemy tańsze okna to z pewnością przez lata będziemy płacić więcej za wspomniane nośniki energii.

wróć