Koronawirus zmienił zasady gry

 

Zmiany w branży okien spowodowane pandemią

Na początku roku 2020, nikt nie spodziewał się że powstaną tak wielkie obostrzenia oraz spowolnienie gospodarki. Wybuch pandemii Koronawirusa skutecznie pozamiatał wieloma gałęziami gospodarki od wytwarzania poprzez transport aż do montażu z zamówieniami włącznie. Każda z wymienionych części składowych powoduje swoiste konsekwencje dla pozostałych elementów układanki. Fachowo nazywa się to łańcuchem dostaw. Również branża produkcji jak i montażu okien w budynkach została poważnie ograniczona. Na kartach historii trudno szukać podobnych zdarzeń. W marcu 2020 roku gdy ogłoszono wybuch światowej pandemii, większość osób zostało zaszokowanych faktem iż muszą pozostać we własnych mieszkaniach. Następnie panika przedsiębiorców spowodowała masowe zwolnienia pracowników co odcisnęło się na produkcji elementów oraz podzespołów.

 

Dodatkowo ogólny zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jak i otwierania punktów usługowych w marketach poważnie osłabił wszelką działalność. Nasz punkt znajduje się w hali Birico Marshe w Iławie a to spowodowało przymus zaprzestania prowadzenia usługi. Sytuacja która zastała nas z dnia na dzień spowodowała poważne uszczuplenie w zamówieniach oraz brak możliwości poszukiwania nowych klientów. Również osoby, które chciały poszukiwać wykonawców okiem miały utrudnione życie. Bardzo dużo punktów usługowych było zamknięte na klucz przez trzy miesiące. To spowodowało zapaść w całej gałęzi naszej branży. Przez brak możliwości obsługi w punkcie usługowym klientów, zmalała ogólna ilość zamawianych usług. To pociągnęło za sobą ilość wyjazdów na budowy oraz do mieszkań w których należy przeprowadzić pomiary przed zamówieniem okien. To zaś miało wpływ na bezpośrednią ilość zamówień oraz liczbę wykonywanych okien. Brak poprzednich elementów wpłynął na ilość montowanych elementów stolarki okiennej co przełożyło się na mniejsze obłożenie w firmach wykonujących montaż. Całość uszczuplenia wszystkich elementów składowych doprowadziła do zmniejszenia zamówień na szyby oraz elementy konstrukcyjne wykonane z plastiku, aluminium oraz drewna. To zaś spowodowało mniejszą ilość potrzebnych pracowników w firmach wykonujących elementy składowe okien.

 

Ten łańcuszek jest znacznie dłuższy, jednak opisywanie całości mija się z celem. Do tej pory opisaliśmy jedynie naszą branżę oraz elementy składowe. Jednak wiadomo że to nie wszystko co składa się na okna. Do tego należy wspomnieć o śrubach mocujących oraz piance montażowej a kończąc na podatkach. Brak poszczególnych elementów powoduje poważne uszczuplenia w wpływach z podatków od poszczególnych elementów składowych do budżetu państwa. Niestety nie mieliśmy na to wpływu co spowodowało ogólną zapaść w całej gałęzi.

wróć