Zjawisko przenikania ciepła z wewnątrz na zewnątrz

 

Zjawisko przenikania ciepła to zazwyczaj proces stratny

W przyrodzie istnieje coś takiego jak zjawisko przenikania ciepła przez rożne materiały. Również materiały stosowane w budownictwie posiadają tą cechę. Niektóre materiały budowlane mają właściwości ograniczające ten proces jednak spora większość niestety współpracuje z zjawiskiem przenikania. Niektóre osoby uważają że zjawisko przenikania ciepła pomaga również w wentylacji pomieszczeń. Niestety jest to mit często powielany, który prowadzi do tworzenia się zarodników grzybni w budynku. Niestety jeśli nie zastosujemy odpowiednio wydajnej oraz rozmieszczonej w wielu punktach budynku sprawnej wentylacji to narazimy się na powstawanie grzyba we wnętrzu naszych budynków.

 

Naukowcy już dawno zbadali zjawisko przenikania ciepła przez różne materiały. My tutaj jednak skupimy się na oknach i szybach z uwagi na tematykę naszego blogu. Niestety szyby stosowane w oknach, są materiałem który bardzo mocno poddaje się procesowi przenikania. A to z kolei prowadzi do utraty ciepła które za ciężkie pieniądze wytworzyliśmy spalając różnego rodzaju paliwa w naszym domowym systemie grzewczym. Same ramy okienne oraz obudowy szyby są już produkowane głównie z tworzyw sztucznych. A systemy uszczelniające w dzisiejszych czasach są na bardzo wysokim poziomie. Dlatego sama rama okienna jeśli jest stworzona z drewna lub plastiku, nie poddaje się tak bardzo przenikaniu mimo że ten proces zachodzi ale w bardzo znikomym znaczeniu dla utraty uzyskanej wcześniej temperatury.

 

Niestety to szyby w największym stopniu pozwalają na utratę wytworzonej energii cieplnej z budynku. Aby powstrzymać ten proces zastosowano szybę zespolona czyli dwie tafle szkła połączone w zamkniętą formę, która ma ograniczać ten proces. Szybko zauważono że zwiększając ilość tafli szkła oraz tworząc kolejne komory powietrzne między szybami, można w łatwy sposób uzyskać jeszcze większą izolację tej najbardziej wrażliwej konstrukcji, jaką jest szyba w oknie. Jednak żadna do tej pory znana technologia nie ogranicza tego procesu do minimum. Jak na razie jesteśmy niestety skazani na stałą utratę uzyskanego w procesie spalania ciepła przez szyby zastosowane w naszych oknach.

wróć