Zewnętrzna bariera, żaluzje antywłamaniowe i okiennice

 

Rozwiązania które stanowią dodatkową barierę utraty ciepła.

Oprócz stosowania coraz bardziej złożonych konstrukcji okiennych z kolejnych komór, można wesprzeć szyby w walce z przenikającym zimnem innymi metodami. Wiąże się to z ograniczeniem widoczności przez zamontowane w naszych ścianach oknach, jednak wspomniane rozwiązania stosuje się najczęściej w nocy. A to właśnie w nocy najbardziej spadają temperatury na zewnątrz budynków. Na szczęście ludzkość wymyśliła kilka sposobów walki z takim zjawiskiem, ale otym poniżej w osobnych akapitach.

 

Okiennice

Okiennice to element okna który został już zgoła zapomniany przez budowniczych. Okiennice czyli dodatkowe drewniane elementy okna, montowane po zewnętrznej stronie muru są ciekawym rozwiązaniem problemu wdzierania się zimna do wewnątrz budynku poprzez szyby i okna. Stosując dodatkową barierę którą zamykamy na noc ograniczamy dość skutecznie napór zimna na szyby a tym samym zmniejszamy zjawisko przenikania ciepła. Gdy wiatr i zimne powietrze nie dotyka bezpośrednio szyby oraz ramy okiennej to zjawisko utraty ciepła przez wymienione elementy jest znacznie niższe. Oprócz okiennic montowanych do muru budynku z zewnętrznej strony można też zastosować bardziej nowoczesne rozwiązanie jakim są żaluzje antywłamaniowe.

 

Żaluzje antywłamaniowe

Żaluzje antywłamaniowe mają więcej zastosowań niż zwykłe okiennice. Żaluzje antywłamaniowe są również montowane na zewnątrz budynku i osadzane w ścianie tak by nie dotykały fizycznie okna. Jest to element stworzony zazwyczaj z aluminium lub innego twardego tworzywa które stanowi solidną barierę nie tylko dla włamywaczy ale również dla warunków atmosferycznych. Po zasunięciu żaluzji antywłamaniowych uzyskujemy stałą przegrodę między środowiskiem zewnętrznym a szybami naszych okien. W ten sposób uzyskujemy dodatkową poduszkę powietrzną która chroni nasz budynek przed utratą ciepła.

 

Wspomniane rozwiązania nie stanowią dodatkowego problemu w postaci tworzenia się grzybni na ścianach wewnątrz budynku. Okiennice jak i żaluzje antywłamaniowe są zamykane na czas nocy, a w dzień są ponownie otwierane. Ich stosowanie zależy od domowników.

 

Oba rozwiązania wspomniane w tym artykule powodują powstanie dodatkowej bariery z zamkniętą przestrzenią w której jest uwięzione powietrze. To właśnie ta poduszka powietrzna zostanie ogrzana przez ciepło przenikające przez ramy okienne oraz szyby. A twarda przegroda w postaci skrzydeł okiennicy lub opuszczonej żaluzji antywłamaniowej to solidna przeszkoda dla wiatru oraz zimna. Po prostu w pierwszej kolejności muszą przedrzeć się przez dodatkową przesłonę aby zaszło oddziaływanie niskimi temperaturami na szybę okna.

wróć