Dobra wentylacja to podstawa

 

Zadbaj o dobrą wentylację w swoim budynku

Brak wentylacji wewnątrz budynku przy zastosowaniu nowoczesnych okien oraz dobrej izolacji termicznej murów, z pewnością w niedługim czasie sprowokuje grzyby do zakładania siedlisk na naszych murach oraz tynkach sufitowych. Ciepło wraz z wilgocią tworzą niebezpieczne połączenie w efekcie którego powstaje grzyb, który jest niebezpieczny dla mieszkańców. Należy unikać takich sytuacji a w przypadku znalezienia miejsca gdzie zadomowił nam się grzyb, należy podjąć natychmiastowe działanie.

 

Po przez zastosowanie szczelnych okien z kilkoma komorami w ramie okiennej oraz szybą zespoloną złożoną minimum z 3 tafli szkła, uzyskujemy bardziej szczelne pomieszczenia które nie mają już tak dobrych warunków do odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Swoją robotę robi też ocieplenie budynku styropianem lub innymi zamiennikami stosowanymi obecnie w budownictwie. Wszystkie te zabiegi ograniczają możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła i wilgoci na zewnątrz budynku. Wspomniane zachowanie się budynku można zaliczyć na poczet wad stosowania nowoczesnych okien. Szukając możliwości graniczenia ucieczki wytworzonego ciepła, narażamy się na tworzenie hermetycznie zamkniętych powierzchni. Dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w naszym budynku. Jednak nie należy się sugerować teoriami iż mniejsza ilość komór w ramach okiennych czy też w szybach zespolonych spowoduje mniejsze występowanie grzyba. Tutaj trzeba zmienić swoje podejście do zaistniałego problemu. Gdy tworzymy zamknięte hermetycznie środowisko które tworzy odpowiednie podłoże pod lęgnięcie się grzybów, należy zastosować odpowiednią ilość kominów wentylacyjnych. Najlepiej jest przewiercić dziurę w ścianie i zamontować odpowiedni wyciąg, który będzie na bieżąco odprowadzał wilgotne i ciepłe powietrze na zewnątrz. Nie należy wentylacji traktować jako źródło utraty ciepła z budynku. Jest ona wymagana do utrzymania odpowiednich warunków wewnątrz budynku, które pozbawiają grzyby miejsc do osiedlania się.

 

Gdzie zamontować wyciąg wentylacyjny ?

Wszelkie wyciągi wentylacyjne należy montować tam gdzie już wcześniej pojawiał nam się grzyb gdyż odprowadzanie wilgotnego ciepłego powietrza z tych miejsc najbardziej efektywnie blokuje powstawanie kolejnych ognisk. Dobrym sposobem odwilgocenia pomieszczeń jest zadbanie o okap nad kuchenką oraz dodatkowy komin wentylacyjny dla kuchni. To w tym pomieszczeniu powstaje najwięcej wilgoci która rozchodzi się po całym mieszkaniu. Likwidacja tego źródła wilgoci z pewnością pomoże zachować budynek w zdrowej kulturze.

wróć