Jak jeszcze można ograniczyć utratę ciepła przez okna ?

 

Jak jeszcze można ograniczyć utratę ciepła w budynku przez okna ?

Utrata dodatniej temperatury z budynku przez okna w zimne miesiące jest dość dotkliwą stratą. Gorzej zaizolowane budynki mają tą cechę że zużywają znacznie więcej paliwa do utrzymania zadanej temperatury w budynku. Jest to dość dużym problemem szczególnie w starym budownictwie. Obecnie ceny paliw do pieców stale rosną, niektóre gminy oraz powiaty zakazują palenia drewnem oraz węglem. Jest to spowodowane tworzeniem się smogu nad budynkiem w przypadku braku wiatru. W momencie gdy kilka domów stojących obok siebie, jest opalanych paliwem takim jak węgiel lub drewno, efekt tworzenia smogu narasta. W miastach widać najlepiej jakie niesie to ze sobą zagrożenie. Między wysokimi budynkami, trudno jest o dobrą wentylację i naturalne rozwiewanie utworzonej chmury.

 

Podstawą w walce z utratą ciepła z budynku jest stosowanie coraz bardziej wyszukanych okien, które są wzbogacane w kolejne komory wewnątrz ramy okiennej oraz dodatkowe kieszenie powietrzne w zestawie szyb zespolonych. Takie okna są znacznie droższe niż standardowe stosowane w Polsce czyli trzy komorowe ramy okienne z jedną komorą wewnątrz szyby zespolonej. Wiele osób uważa że kolejne komory wewnątrz ramy okiennej to czysty zabieg marketingowy który niewiele tak na prawdę daje. Jest to oczywiście mit rozsiewany przez producentów standardowych tanich okien. Walczą oni o dobre imię swoich produktów które oferują statystycznemu Kowalskiemu. A jak wiadomo statystyczny Kowalski, nie ma tendencji do przepłacania za to co musi kupić. Często nawet nie jest podejmowana dyskusja na temat zalet bardziej złożonych konstrukcji gdyż klientowi zależy na posiadaniu okna za jak najniższą cenę aby jak najwięcej zostało w kieszeni.

 

Niestety przesadna oszczędność w przypadku wyboru okien skutkuje następnie podwyższonymi rachunkami za ogrzewanie oraz duża utrata ciepła z mieszkania przez proste konstrukcje okienne. Nikt niestety nie bierze pod uwagę ze zimy w naszym kraju z roku na rok przybierają na sile przez zmiany klimatyczne do których doprowadził człowiek swoją ekspansją oraz industrializacją. Tym samym koszty ogrzewania mieszkania czy też domu będą wzrastać nie tylko przez coraz droższe paliwa do naszych pieców ale również przez coraz większą utratę ciepła.

wróć