Grzyb w mieszkaniu z nowymi oknami

 

Po wymianie okien zagnieździł się grzyb

Często na forach internetowych można spotkać zapytania typu, „Dlaczego po wymianie okien powstał u mnie w mieszkaniu czy też domu grzyb ?”. Często też padają stwierdzenia że okna, które mają powyżej 4 komór w ramie powodują częstsze występowanie grzyba. I nic dziwnego że ludzie piszą takie rzeczy gdy nie mają doświadczenia w budownictwie ani większego rozeznania w instalacjach wentylacyjnych budynków.

 

Wentylacja to podstawa

Osoby które pierwszy raz spotykają się z grzybem często zrzucają ten fakt powstawania trującego współlokatora na świeżo wmontowane okna w budynku. Jednak jest to daleko idące nieporozumienie. Nowoczesne okna są bardzo szczelne chyba że kupujemy takie, które posiadają mikro-przepuszczalność. Zasady są proste, nie można zrobić z budynku hermetycznie zamkniętego obiektu, szczególnie w czasie jesiennych lub zimowych miesięcy gdy wnętrze jest ogrzewane. W przypadku szczelnych okien starego typu z szybami zespolonymi, w takich sytuacjach dochodzi do gromadzenia się wody między dwiema taflami szyby. To pierwszy znak, że mamy poważny problem z wentylacją. Wilgotność wewnątrz jest znacznie wyższa a brak sprawnej wentylacji powoduje że pojawiają się zaczątki grzyba szczególnie tam gdzie wilgoć osiada na ścianach w zakamarkach obiektu. Z racji braku lub wadliwie działającej wentylacji najczęściej powstają grzyby z którymi musimy następnie walczyć metodami chemicznymi lub skuwając tynk i wykonując go ponownie. Jednak wszelkie prace naprawcze należy sprzężyc z poprawą wentylacji. W przeciwnym przypadku cała nasza praca pójdzie na marne a za kilka tygodnie ponownie zaobserwujemy ognisko grzyba.

 

Okna same w sobie nie są przyczyną powstawania ognisk grzyba tylko niesprawna wentylacja. Gdy w budynku pojawiają się nowe szczelne okna, stara metoda wentylacji przez słabej jakości okna zostaje zahamowana. Często to nieszczelne okna pomagają w odprowadzeniu wilgoci na zewnątrz. Po wymianie okien na nowe, ta metoda wentylacji zostaje ograniczona a to powoduje zbieranie się wilgoci wewnątrz i osiadanie na ścianach. I to właśnie prowadzi do pojawiania się grzyba.

wróć