Gaz zamiast powietrza wewnątrz szyby zespolonej ?

 

Gaz zamiast powietrza wewnątrz szyby zespolonej ?

Przestrzeń między dwiema taflami szkła w konstrukcji zwanej szybą zespoloną najczęściej jest pustą przestrzenią wypełnioną jedynie powietrzem. Taką konstrukcję zaprojektowano w celu ograniczenia utraty ciepła z budynku. Jednak jak wiadomo człowiek to pomysłodawca ciekawych rozwiązań i szybko znaleźli się prekursorzy wypełniania przestrzeni między dwiema taflami szkła jednym z szlachetnych gazów. To wręcz rewolucja która dopiero zaczyna swój prym w budownictwie. Wypełnianie kieszeni powietrznej w szybach zespolonych powoduje że taka konstrukcja otrzymuje dodatkowe cechy. Pierwszą pozytywną cechą jest zwiększenie zalet szyby zespolonej. Wbrew obiegowej opinii, coraz więcej inwestorów prywatnych instaluje w swoich domach kona z wypełnieniem gazowym przestrzeni między szybami. Takie okno w budynku nabiera nowych pozytywnych cech pożądanych na które warto wydać pieniądze gdyż znacząco zmniejszają hałas dochodzący z zewnątrz oraz poprawiają zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku.

 

Zwykłe wypełnienie którym jest powietrze nie ma takich pozytywnych cech jak inne gazy które są uznawane za szlachetne. Oczywiście nie chodzi o coś w rodzaju lotnego złota. Gazy szlachetne to takie których na naszej planecie występowanie to prawdziwa rzadkość. Mimo to są z sukcesem pozyskiwane między innymi z powietrza które nas otacza i którym oddychamy.

 

Po co wypełniać gazem przestrzeń w szybie zespolonej ?

Powietrze jakim zazwyczaj są wypełniane przestrzenie między taflami szkła w szybie zespolonej ma wiele wad. W przypadku zastosowania szyby zespolonej o właściwościach hermetycznych, narażamy się na możliwość powstawania pary wodnej w wolnej przestrzeni a nawet skraplania się jej i tworzenia się lustra wody. To była główna wada okien produkowanych w wczesnym okresie tych konstrukcji. Dopiero w następnych latach kierując się doświadczeniem oraz reklamacjami użytkowników, postanowiono dodać do wewnętrznej części takiej konstrukcji materiały które mają za zadanie wchłaniać wilgoć oraz chronić wnętrze szyby zespolonej od skraplania się pary wodnej. Pewnym rozwiązaniem sytuacji było wprowadzenie okien przepuszczających niewielkie ilości gazów takich jak powietrze co powodowało wietrzenie takiej przestrzeni.

 

W drodze eksperymentów postanowiono spróbować zastępować powietrze gazami szlachetnymi. I to jak na razie się sprawdza. Wypełnienie przestrzeni między taflami szkła gazem pozwala zredukować do zera gromadzenie się pary wodnej oraz skraplanie jej wewnątrz szyby zespolonej. Dodatkowo gazy szlachetne pomagają wygłuszyć część dźwięków dochodzących z zewnątrz. A jednocześnie zmniejszają przenikliwość ciepła na zewnątrz. Ta ostania cecha jest obecnie najbardziej podkreślana w podczas oferowania różnych technologii wypełnienia okna z szybami zespolonymi.

wróć