Wady i zalety szyby zespolonej

 

Szyba zespolona co to jest ?

Częściowo opisaliśmy czym jest szyba zespolona w osobnym artykule który również można przeczytać na naszym blogu. Tutaj jedynie krótko ponownie przedstawimy czym jest sama szyba zespolona, bardziej zajmiemy się jej zaletami a następnie wadami.

 

Szyba zespolona to konstrukcja składająca się z kilku części. Podstawą szyby zespolonej są dwie tafle szkła. Pierwszą formą takiej szyby zespolonej były połączone ze sobą dwie tafle szkła bez żadnej przerwy. Tafle szkła użyte do takiej konstrukcji miały zazwyczaj od 2 do 4 milimetrów. Jednak z uwagi na właściwości ta konstrukcja szybko została zmodyfikowana.

 

Obecnie szyby zespolone to konstrukcje przypominające szyby z komorami powietrznymi stosowane w standardowych oknach PCV. Producenci szyb okiennych w celu zachowania większej odporności na utratę ciepła z budynku postanowili stworzyć szybę komorową składającą się z kilku elementów. Podstawą takiej konstrukcji w pełnym standardzie stosowanym w Polsce są dwie szyby typu float o grubości 4 milimetrów wraz ramką dystansową o grubości od 10 do 16 kilometrów, która tworzy sztywną konstrukcję oddzielającą obie szyby a przestrzeń między nimi zwana jest komorą powietrzną. Pod ramką dystansową znajduje się również higroskopijny granulat którego najważniejszą cechą jest pochłanianie wilgoci. Prawidłowe szyby zespolone, które mają za zadanie zachować jak najwięcej ciepła w mieszkaniu, są hermetycznie zespolone. A to niestety sprzyja zbieraniu się pary wodnej w wewnętrznej części okna pomiędzy szybami. Efekt ten był widoczny w pierwszych autobusach miejskich w których również zastosowano pierwsze konstrukcje szyb zespolonych zamkniętych hermetycznie. A objawiało się to uwięzioną wodą między taflami szkła.

 

Zalety szyby zespolonej

Najważniejszą zaletą szyby zespolonej jest bardzo dobra ochrona przed utratą ciepła z mieszkania lub domu w czasie zimy. Zastosowanie okna typu skrzynkowego wraz z wmontowaniem w zewnętrznej warstwie szyby zespolonej pomaga w nagrzewaniu mieszkania w zimne miesiące. Przenikliwość szyby zespolonej jest identyczna z przenikliwością pojedynczej szyby. Jednak kieszeń powietrzna między dwiema taflami szkła stanowi bardzo dobrą barierę dla ciepła które chciałoby uciec przez taką powierzchnię okna.

 

Wady szyby zespolonej

Niestety taka konstrukcja ma też wady. Szyby zespolone które w zimie są wykorzystywane do gromadzenia ciepła w budynku niestety mają tą samą właściwość w czasie ciepłych miesięcy. Co z pewnością przyprawia o frustrację osoby które zamontowały sobie takie udogodnienie. W czasie wiosny oraz lata, mieszkania wyposażone w szybę zespoloną w oknach które mają za zadanie gromadzić ciepło w zimie, niestety w czasie lata generują podwyższone temperatury w w mieszkaniach. Jedyną metodą na uchronienie się przed nadmiernym nagrzaniem to zasłonięcie takiego okna lub otwarcie go w celu wietrzenia pomieszczeń. Jednak w przypadku zasłonięcia źródła światła należy doświetlić pomieszczenia a to z kolei generuje zużycie prądu w miesiącach gdy słońce samo powinno oświetlić nasze lokum.

wróć