Czy ilość komór w oknie jest ważna ?

 

Czy ilość komór w oknie jest ważna ?

Firm na rynku okien jest bardzo dużo. Każda chciałaby się jakoś wyróżniać od konkurencji. Dlatego widoczne są odstępstwa od podstawowego projektu w oferowanych oknach różnych firm. Przewagę w różnorodności kombinacji budowy okna widać na rynku okien PCV. Plastik wtryskiwany ma tą zaletę że można go dowolnie modelować posiadając odpowiednie formy. W historii konstrukcji okna z pewnością zapisze się okres gdy pojawiły się wielokomorowe konstrukcje ramy okiennej.

 

W ofercie różnych firm widzieliśmy następujące typy okien. Określone są one 3, 4, 5, 7 oraz 8 komorowymi konstrukcjami. Oczywiście chodzi o komory znajdujące się wewnątrz ramy okiennej która ma dość sporą powierzchnię oraz szerokość dochodzącą często do 10 centymetrów. I w przypadku zastosowania litego tworzywa, jego stopień przemarzania byłby znacznie wyższy. Zastosowanie komór w konstrukcji powoduje że tworzone są kieszenie powietrzne które spowalniają a nawet na pewnym poziomie blokują dalsze przemarzanie ramy okiennej. To oczywiście wpływa na stopień utraty ciepła w domu czy też mieszkaniu. Ważnym elementem podczas wyboru okna jest zwrócenie uwagi na jego szerokość w stosunku do ilości komór. Gdy okno ma szerokość 62 milimetrów, należy spodziewać się 2 lub 3 komór. W oknach powyżej 65 milimetrów można zastosować nawet 4 komory. Jednak okno 5 komorowe wymaga minimum 73 milimetrów szerokości ramy okiennej gdyż na mniejszej powierzchni szerokość kieszeni powietrznych oraz grubość materiału będzie zbyt mała aby zachowane były właściwości izolacyjnych.

 

Aż 7 i 8 komór w ramie okiennej ?

Ramy okienne które mają 7 lub osiem komór są przeznaczone bardziej do okien skrzynkowych lub z czterema szybami i trzema kieszeniami powietrznymi między szybami. Wymagają one znacznie większej szerokości ramy okiennej. To oczywiście z uwagi iż samo skrzydło okienne zajmuje już sporą powierzchnię i swoje waży. Dlatego futryna musi być też wykonana z odpowiedniej grubości tworzywa. Uważaj na oferty które mają dużo komór w stosunku do cienkiej grubości ramy. Takie okno może mieć niekorzystne parametry które odbiją się na większej utracie ciepła w czasie zimowych miesięcy.

wróć