Okna skrzynkowe

 

Okna skrzynkowe

To konstrukcja okienna która ma bardzo długą historię, mimo że obecnie wydaje się nowością. Wbrew pozorom, konstrukcja skrzynkowa może być swoistą rewolucją w nowoczesnych oknach. Okna skrzynkowe wyglądają odrobinę inaczej niż znane typy z budynków miejskich które oglądamy na co dzień. Są trochę grubsze gdyż potrzebują dodatkowej przestrzeni na skrzynkę która jest widoczna w samej nazwie tej konstrukcji.

 

Czym jest skrzynka w oknie skrzynkowym ?

Skrzynka w oknie skrzynkowym to dodatkowa przestrzeń oraz szyba która nie jest połączona z innymi szybami tej konstrukcji. Brzmi zawile ale nie jest proste opisanie tej konstrukcji. W zależności od ilości szyb które mamy w jednym skrzydle okiennym, możemy mówić o konstrukcji 2 lub 3 kieszeniowej. W oknach skrzynkowych nie stosuje się pojedynczej komory powietrznej z uwagi na brak właściwości blokujących utratę ciepła. W przypadku zastosowania tylko po jednej szybie, kieszenią powietrzną okazałaby się sama skrzynka tego okna. A to zbyt mało na ograniczenie utraty ciepła z budynku.

 

Sama skrzynka o której mowa w nazwie tego okna to już jedna komora powietrzna ale z minimalną przepustowością gdyż jest to jakby dodatkowa rama z pojedynczą szybą od strony zewnętrznej. Od strony wewnętrznej stosuje się połączone dwie szyby wraz z komorą powietrzną pomiędzy taflami. Ta komora powietrzna powoduje zmniejszenie utraty ciepła mimo że to nadal jest szyba. Podczas testowania kolejnych pomysłów przeciw utracie ciepła postanowiono spróbować dokładać do konstrukcji kolejne szyby i w ten sposób powstały okna z szybami w których są kieszenie powietrzne. Uwięzione powietrze między dwiema taflami szyby wolniej traci swoją temperaturę a tym samym stanowi barierę dla zimna. Użycie trzech szyb i uzyskanie dwóch kieszeni powietrznych wzmacnia efekt blokady przed zimnem. Za to skrzynka w oknie jako element dodatkowy nie stanowi już tak dobrej bariery dla utrzymania pożądanej temperatury w budynku.

 

Do czego można wykorzystać skrzynkę w oknie ?

W samej skrzynce która powstaje między szybami można umieścić kilka rzeczy. Na początek jednak dokończymy temat szyby. W przypadku skrzynki, szyba zewnętrzna jest pojedyncza, do czasu publikacji tego artykułu nie spotkałem się z dwiema szybami. Ale już widziałem konstrukcję z szybą zespoloną, która ma za zadanie zwiększyć temperaturę wewnątrz skrzynki. W samej skrzynce można umieścić żaluzje lub roletę która będzie bronić mieszkanie przed nadmierną ilością światła. Owszem można te gadżety umieścić również po wewnętrznej stronie okna. Jednak gdy umieścimy je w skrzynce w oknie, będą miały mniej kurzu na sobie który trzeba ścierać. Także skrzynka w oknie skrzynkowym to dodatkowe miejsce na wyposażenie okien które do tej pory było montowane po wewnętrznej stronie okna.

wróć