Który materiał na okno wybrać ?

 

Który materiał na okno wybrać ?

Jest to bardzo trudne pytanie z uwagi na zależność jakiej podlega sam wybór. Wszystko jest uzależnione od grubości portfela klienta oraz celu jaki chcemy osiągnąć. A mamy do wyboru nowoczesny wygląd lub bardziej klasyczny a między tym wszystkim plasuje się standard w postaci plastiku, wszystko sprowadza się do gustu klienta i tego jakie okno chce mieć w budynku. Do tego wszystkiego dochodzi również jakość energooszczędności. Wiadomo przecież że różne materiały mają inne stopnie przemarzania a to wpływa na utratę energii.

 

Jeśli mielibyśmy się kierować energooszczędnością to na pewno należy pamiętać o szybach. To szyba ma w oknie największą powierzchnię. W dodatku jest z takiego materiału który cechuje się dość łatwym przemarzaniem. Aby zachować ciepło w domu musimy zadbać o posiadanie przynajmniej jednej kieszeni powietrznej czyli jest to okno złożone z dwóch szyb. To niezbędne minimum w dzisiejszych czasach.

 

Z badań wynika jasno że najlepszym materiałem na konstrukcję okna jest plastik. Cechuje się najwyższą wytrzymałością na przemarzanie oraz kontakt z warunkami atmosferycznymi. Okna z drewna zajmują następne miejsce po typowym PCV. Z racji że drewno ma dość wysokie parametry na przemarzanie i tak ustępuje oknom z tworzywa sztucznego. Za to zachowujemy klasyczny wygląd i zachowujemy kontakt z naturą, zaimpregnowaną ale to nadal naturalne drewno. Drewno to praktycznie cała historia okien w Polsce i na świecie. Dopiero od piętnastu lat lub dwudziestu stosuje się materiały sztuczne, które z powodzeniem wypierają naturalne wytwory. Niestety drewno ustępuje pola oknom PCV gdyż są tańsze w produkcji oraz lżejsze przy transporcie co ułatwia montaż. Całość zamykają okna aluminiowe których główną cechą jest ładny wygląd oraz możliwość dowolnego modelowania powierzchni za pomocą wygięć, tworząc w ten sposób dowolne kształty. Za to jeśli chodzi o materiał który jest metalem, niestety ma z wszystkich wymienionych tu materiałów największy stosunek przemarzania. Owszem kieszenie konstrukcyjne z uwięzionym powietrzem nadal stanowią barierę ale metal to zawsze będzie metal.

wróć