Rzeka Iławka

 

Rzeka Iławka

To korona niewielkich rzek które przepływają przez Mazury. Rzeka Iławka jest niewielką z Polskich rzek. Zaczyna się jeszcze przy mieście Iława. Okna niektórych budynków wychodzące na jezioro Jeziorak pokazują również widok na początek rzeki Iławka. Jezioro Jeziorak jest początkiem rzeki Iławka. Początek rzeki można przypisać na granicy miasta Iława a jeziora Jeziorak. Rzeka ma długość według Wikipedii 46,31 kilometra. Od jeziora Jeziorak przechodzi jeszcze przez jezioro Iławskie. Następnie kieruje się do koryta rzeki Drwęca by stać się jej prawym dopływem.

 

Średnia głębokość rzeki Iławka na swojej długości z pominięciem jeziora Jeziorak oraz Iławskiego to 1 metr głębokości. Prędkość rzeki jest przyjazna dla kajakarzy. Na trasie rzeki znajduje się przystań kajakowa służąca turystom korzystającym z tego szlaku. Za pomocą tej rzeki można dotrzeć do ujścia aż przy rzece Drwęca.

 

Na odcinku 6 kilometrów od miasta Iława wzdłuż rzeki Iławka w kierunku jeziora Iławskiego. Trakt jest podzielony na dwie części na całej swojej długości. Podział ma służyć oddzieleniu rowerzystów od pieszych aby zapewnić większy komfort korzystania z atrakcji. Szlakiem ułożonym z kostki można dojść aż nad brzeg jeziora Iławskiego. Trasa daje możliwość przejścia aż 12 kilometrów tam i z powrotem rozpoczynając z Iławy. To doskonałe miejsce dla osób pragnących oddychać czystym powietrzem i obserwować niezakłóconą naturę.

 

Wzdłuż wybudowanej trasy dla pieszych i rowerzystów znajdują się tablice informacyjne które mają na celu przekazanie szczegółów z historii miasta Iława oraz okolic. W niedalekiej odległości od Iławy blisko wspomnianej ścieżki łączącej Iławę z jeziorem Iławskim znajduje się dom pamięci pierwszego noblisty z medycyny. Sala informacyjna ku czci pamięci znajduje się w szkole.

 

Trasa opisana powyżej posiada w swojej infrastrukturze również pomosty widokowe dla zwiedzających. Trasa posiada place zabaw aby dzieci mogły odpocząć wraz z rodzicami w przyjaznym otoczeniu. Dzieci w takich miejscach mogą biegać i bawić się nie narażając się na kontakt z rowerami i innymi przechodniami. Zaprojektowano również pomosty dla wędkarzy oraz siłownie zewnętrzne jak i wypoczynkowe altany.

wróć